Válassza az Oldal lehetőséget

R520: 10 ezer pont 3DMark05-ben?

Bár a 3DMark05 világrekord jelenleg 15498 ponton áll az ATI CrossFire technológiájának köszönhetően, világos, hogy ez az érték jelenleg csak igen extrém körülmények között érhető el. Egy “átlagos”, két GeForce 6800 Ultrával szerelt SLI-rendszer túlhajtás nélkül általában nem éri el a 10 ezer pontot sem, vagyis ha a pletykák igazak, az ATI legújabb grafikus vezérlője igencsak erősnek tűnik.

A Fudo kódnéven ismeretes lapkától a the INQUIRER hírei szerint több mint 10 ezer pontot várhatunk az ismert szintetikus tesztprogram alatt, ami finoman szólva is soknak mondható indulásképpen. Kétségtelenül szükségük is van valami nagy durranásra, hiszen a felsőkategóriás vezérlők piacáról egyre erősebben szorulnak kifelé. De a puszta számoknál nyilván sokkal érdekesebb az az információ, miszerint az NVIDIA G70-je ennél gyengébben sikerült, de pontos adatok hiányában kár lenne ennél többet mondani.

Foglalkozzunk inkább azzal az igencsak örvendetes hírrel, hogy az új generációs kártyák a GeForce 6800 – GeForce FX, illetve Radeon X800 – Radeon 9800 váltáshoz hasonló mértékű teljesítmény-különbséget, azaz átlagosan körülbelül duplázódást ígérnek. Inkább ennek örüljünk, ne pedig azzal foglalkozzunk, hogy a 10 százalékos eltérés most éppen melyik oldalé lesz fél éven át.

Persze mint mindig, most is rengetegen úgy gondolják, hogy a mai középkategóriás kártyák “mindenre jók lesznek évekig”, de bizony a tapasztaltabbak jól tudják, hogy még a Radeon X850 XT-k és GeForce 6800 Ultrák is időnként térdre kényszerülnek akár látványjavítók nélkül is, tehát az extra teljesítményt bizony igencsak ki lehet használni. Persze ennek oka legtöbb esetben egyszerűen a szoftverek kiforratlansága, egy jól megírt alkalmazás, kellőképpen optimalizált játék jóval gyengébb hardveren is képes lenne akadásmentesen futni, de mivel a mai óriási konkurenciaharcban a minőséget úgyis feláldozzák a gyors kiadás oltárán, ezért hiába siránkozunk, ha szeretnénk a maximumot kihozni a játékokból, kénytelenek vagyunk a legjobb kártyákat megvenni. Mi úgysem tudjuk jobbá tenni a programokat, és ezt be kellene végre látni, a levegőbe beszélni, egy szebb, igazságosabb jövőről álmodozni szép dolog, de azért nem árt a földön maradni, és megpróbálni alkalmazkodni hozzá. Nem titok, hogy e sorokat bizony az időnként teljesen értelmetlenül elharapózó hozzászólások idézték elő, bízom benne, hogy az érintettek kicsit elgondolkodnak azon, hogy van-e értelme mindig ugyanazzal a féligazsággal dobálózni.

Aki pedig megelégszik közepes grafikai szinttel, és inkább a játékélmény foglalkoztatja, semmint a puszta kinézet, örömmel várhatja a legújabb játékokat is középkategóriás kártyájával, csak tisztában kell lenni azzal, hogy mi mire elegendő, és mi mennyit ér meg.

A szerzőről